گنج آسايش در کنج کتابخانه

وبلاگ‌كتاب‌خوانان اداره كتابخانه‌هاي عمومي بشرويه

ebook

ebookیا کتاب الکترونیکی، صرفاً نسخه های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند . بلکه میتوانند علاوه برمتن‏‎، صوت وتصاویر و … را نیز شامل شوند. بعلاوه می توانند درقالب فایل هایی که می تواند توسط یک رایانه اجرا شود مانند قالب های Word Text ،HTML ،PDF وفایل های اجرایی EXE درآیند. سادگی اجرا، سادگی جستجو در متن ، داشتن قالب زیباتر ، منسجم بودن مطالب ، امکان عرضه یا فروش ساده تر و سریعتر ، داشتن قابلیت افزودن امکانات مالتی مدیا و … ازجمله ویژگی هایی هستند  کتاب الکترونیکی است.

e-bookچیست؟

. ebook یا کتاب الکترونیکی، پدیده ای کاملاً تازه در این بین است و می رود تا نظام آموزش و اطلاع رسانی را با دگرگونی هایی اساسی مواجه سازد. کتاب های الکترونیکی یا ebooks صرفاً نسخه های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند . بلکه میتوانندعلاوه برمتن‏‎، صوت وتصاویرو … رانیز شامل شوند. بعلاوه می توانند درقالب فایل هایی که می تواند توسط یک رایانه اجرا شود مانند قالب های Word Text ،HTML ،PDF وفایل های اجرایی EXE درآیند. سادگی اجرا، سادگی جستجو در متن ، داشتن قالب زیباتر ، منسجم بودن مطالب ، امکان عرضه یا فروش ساده تر و سریعتر ، داشتن قابلیت افزودن امکانات مالتی مدیا و … ازجمله ویژگی هایی هستند که کتاب الکترونیکی رابه عنوان یک رسانه نو پا و رو به رشد  در عرصه آموزش الکترونیکی  (E-Learning) از سایر رسانه هایی از این دست ممتاز می گرداند.

توسعه e-book یا کتاب الکترونیکی درجهان

نهادهای بسیار زیادی با درک اهمیت این رسانه، به حمایت و گسترش این پدیده نوپا اقدام می کنند که قصد آنها توسعه هرچه بیشتر نشر الکترونیک و بهادادن به این پدیده است. برای مثال، نمایشکاه کتاب فرانکفورت ۷جایزه سالیانه برای کتاب های الکترونیکی برگزیده اختصاص داده است که شامل جایزه ای ویژه به مبلغ ۱۰۰ هزار دلار می باشد. اکنون سایت های فراوانی می توان یافت که از نویسندگان دیجیتال استقبال می کنند. انتشارات تجاری Time Warner اخیراً از وجود سایت www.ipublish.com خبرداد که مسؤلان آن نویسندگانی را که قصد دارند کتابشان در قالب الکترونیکی عرضه شود، جلب و حمایت می کنند.

همچنین جنبشی تحت عنوان پروژه گوتنبرگ(Project Gutenberg) شکل گرفته است که هدف آن تبدیل کتاب های عادی به کتاب های الکترونیکی است. هزاران کتاب که تا کنون در کتابخانه ها و یا کلکسیون های خصوصی موجود بودند اکنون درقالب دیجیتال در دسترس همگان قرار می گیرند.

پیش بینی می شود تا سال ۲۰۰۵ یک ششم کتابهای خریده شده در آمریکا کتابهای الکترونیکی خواهد بود. تجارتی که ارزش ۸.۷ میلیارد دلار خواهد داشت.

مزایا و ویژگی های کتاب های الکترونیکی:

اول:Portability   سهولت انتقال در عین یکپارچگی مطالب

اطلاعات پردازش شده ( Information ) می تواند به سرعت برق جابه جا شود. باتوسعه میکروچیپ ها، فناوری فایبراپتیک ( Fiber Optic) و اینترنت، ارتباطات دیجیتال می تواند به سهولت هرچه تمامتر و به صورت بلادرنگ ( Real Time ) منتقل شود. کتاب های الکترونی می تواند به صورت download و یا به شکل ضمیمه به ایمیل ( attachment )،‌ عرضه شوند و نیز قابل ذخیره در دیسکت و یا CD-ROM می باشند.

دوم : Versatility  انسجام مطالب و تنوع کاربرد

در حال حاضر مردم دسترسی بیشتری به اطلاعات دارند و می توانند بر اساس آن تصمیمات بهتری بگیرند. در مقایسه باقالب های رایج متنی ، کتاب های الکترونیکی در عین دسته بندی مطالب به صورت فهرست یا موضوعی، به صورت وحدت یافته تبادل آن ها با یکدیگر را همراه با سهولت جستجو فراهم میکند.

سوم : Interactivity  تبادل بینابین مطالب با یکدیگر

ترغیب شدن بیشتر برای ادامه خواندن ، سهولت نگهداری و یاد سپاری مطالب و توانایی بیشتر در کنترل مطالب از جمله موارد بسیار مهم برای خواننده می باشد.

یک کتاب الکترونیکی با امکاناتی مثل وجود فرامتن ( Hyperlink ) امکان تبادل بینابین مطالب و نیز مرور همزمان آنها با یکدیگر را فراهم میکند. این راحتی جستجو به ویژه برای افرادی که با مطالب تحقیقاتی سر و کار دارند بسیار حایز اهمیت می باشد.

چهارم:edia Capability  پشتیبانی از امکانات مالتی مدیا

کتاب های الکترونیکی حتی می توانند این امکان را داشته باشند که به مطالب کتاب گوش دهید! نرم افزارهایی چون Microsoft Reader از امکانات بسیار خوبی از جمله خواندن متون برخوردار می باشند. این مطلب صرفاً جالب است اما برای افرادی مثل نابینایان و یا کسانی که مشکل خواندن مطالب را دارند نوید بخش عصری تازه در آموزش و اطلاع رسانی می باشد. همچنین این کتاب ها امکان خوبی برای برای بزرگ کردن مطالب دارند.

ششم :Useability  سهولت کار و اجرا

اکثریت قریب به اتفاق مردم برای نوشتن و یا خواندن مطالب از طریق رایانه از نرم افزارهایی چون Word استفاده می کنند. به عنوان یکی از مشکلات نرم افزار Word این است که مطلبی که در یک نسخه آن مثل Word  و یا در یک ویندوز فارسی ساز نوشته می شود به سادگی در نسخه دیگر این نرم افزار قابل اجرا نیست.به طوری که اگر شما آن را به رایانه دیگر که دارای نسخه دیگری است ببرید مخصوصاً اگر آن مطلب به زبانی غیر انگلیسی نوشته شده باشد، ممکن است به همان دقت اجرا نشود و نیز ممکن است بسیاری ازافراد برای خواندن مطلبی که درقالب PDF دراختیار دارند، نرم افزارهای ویژه اجرای PDF را نداشته باشند و حتی نام آن ها را نیز نشنیده باشند. مشکل بسیار مهمتری که در این بین وجود دارد قیمت بسیار بالای این گونه نرم افزارهااست. فقط قیمت بسته Office محصول شرکت مایکروسافت بیش از ۳۵۰ دلارمیباشدکه برای یک نرم افزارقیمتی بالا است. اما کتاب های الکترونیکی که درفرمت EXE هستند این مشکل را نیز حل کرده اند. یعنی شما کتاب الکترونیکی خود را صرف نظر از نوع سیستم عامل و یا وجود نرم افزاری برای خواندن آن نه تنها ساده تر از ورق زدن یک روزنامه خواهیدخواند، بلکه از امکانات بسیارجالب دیگر آن نیز آن نیز بهره مند خواهید شد و حتی می توانید از درون کتاب برای نویسنده آن ایمیل بفرستید! از جمله مشکلات دیگر این است که خواندن مطالب طولانی از طریق این گونه نرم افزارها به دلیل عدم تعبیه یا اجرای ساده Hyperlink ها و نیز نبود تبادل بین مطالب به صورت بلادرنگ برای خواننده بسیار خسته کننده خواهد بود. اما در یک کتاب الکترونیکی مطالب بسیارطولانی مثلاً نسخه کامل کتاب مقدس را می توان به صورت کلیک روی فهرست ها و دسته بندی ها به ساده ترین شکل مرورکرد.

چگونگی ساخت کتاب های الکترونیکی

برای ساخت و عرضه یک کتاب الکترونیکی به موارد ذیل احتیاج است:

• مطالب مکتوب

• نرم افزاری برای تبدیل این مطالب به قالب الکترونیکی

• سایتی که وظیفه بازاریابی محصول شما را به عهده بگیرد. البته در این بین باید به بعضی فنون بازاریابی آشنایی داشت.

• راهکاری برای دریافت وجوه نقدی به صورت online

• روشی برای ارسال متاب الکترونیکی به متقاضی

یک مثال از چگونگی ساخت کتاب های الکترونیکی

یکی از روش های رایج برای ساخت کتاب الکترونیکی، عرضه مطالب درقالب PDF است که توسط کاربران مکینتاش نیزقابل خواندن است و برای کار با این قالب و یا تبدیل فایل های Word به PDF باید مجموعه نرم افزاری Adobe Acrobat از جمله Reader ، Writer وDistiller و یاسایر نرم افزارهای کار با فایل های PDF را دراختِار داشته باشید.اما معمولا مخاطبان کتابهای الکترونیکی قالب EXE یا خوداجرا را برای خواندن بیشتر ترجیح می دهند. برای این گونه فایلها نیز نرم افزار وجود دارد.

سازنده کتاب اکترونیک

به طور کلی نرم افزار های کتاب سازی (ebook compiler) به دودسته تقسیم می شوند:

۱- نرم افزار هایی که فایل های html و متنی را به فرمتی غیر ازEXE تبدیل می کنند.

۲- نرم افزار هایی که فایل های html را به EXE تبدیل می کنند.

شما برای ساختن این نوع فایل ها و خواننده برای اجرای آن به نرم افزار Acrobat Reader نیاز دارید که این نرم افزار به رایگان از سایت abode.com قابل دریافت می باشد فایل های PDF معمولا سازگاری بیشتری با چاپگر دارند اما از نظر مرور مطالب برای خواننده شناوری لازم را ندارند. اما ویژگی بسیار برجسته آنها سازگاری با انواع مختلف ویندوز و رایانه می باشد.

همچنین کامپایلر هایی وجود دارند که به یک پردازشگر نوشتار درونی مجهز می باشند که می توان متن را به صورت مستقیم در خود کامپایلر نوشت. از جمله این نرم افزار ها به neobook professional و win ebook می توان اشاره کرد.

ارزشهای افزوده نشر کتاب در محیط وب

فرآیندهایی که ارزشهای جدیدی به نشر کتاب در محیط وب می‌افزایند، عبارت‌اند از:
الف. دسترسی همزمان به نسخه‌ای واحد ازکتاب الکترونیکی.
محیط وب این امکان را در اختیار ناشران و نویسندگان قرار می‌دهد تا بتوانند نسخه‌ای واحد از کتابهای خود را به طور همزمان در دسترس تعداد بی‌شماری از خوانندگان قرار دهند و بدین ترتیب در هزینه‌های گزاف چاپ، صحافی، و توزیع کتاب با شمارگان بالا صرفه‌جویی کنند. به تعبیر دیگر، فقط کافی است یک نسخه از کتاب تولید شود و در محیط وب در دسترس قرار گیرد، بدین ترتیب همه خوانندگان قادر خواهند بود به طور همزمان کتاب مورد نظر را مطالعه کنند. بدیهی است که این خود یکی از مهم‌ترین ارزشهای افزوده محیط وب نسبت به کتابهای چاپی است.
در دنیای چاپ باید برای هر خواننده، یک کتاب تولید شود که منجر به افزایش هزینه‌های انتشار می‌شود. اهمیت این موضوع هنگامی آشکار می‌شود که ناشری توانایی مالی برای چاپ یک اثر با مخاطبان کم را نداشته باشد. این موضوع به‌ویژه در خصوص انتشار کتابهای تخصصی در کشور ما بیشتر به چشم می‌خورد، زیرا تعداد بسیار کمی از خوانندگان ممکن است آنها را خریداری کنند. محیط وب این امکان را به ناشران می‌دهد تا با کم‌ترین هزینه ممکن، چنین منابعی را به صورت الکترونیکی در دسترس تعداد بی‌شماری از خوانندگان قرار دهند.

ب. افزودن اطلاعات چند رسانه‌ای.
محیط وب، این امکان را می‌دهد تا به راحتی علاوه بر متن، صوت، تصویر، و ویدئو نیز در کتابهای الکترونیکی گنجانده شود. در دنیای چاپی فقط می‌توان عکسهای رنگی یا سیاه و سفید را به کتاب اضافه کرد و امکان استفاده از صوت، انیمیشن، و ویدئو به عنوان بخشی از کتاب و یا اطلاعات تکمیلی به منظور تفهیم هر چه بهتر مفاهیم وجود ندارد. چنین رویکردی امروزه، به ویژه در برخی دایرة‌المعارفها، و فرهنگهای موجود در محیط وب دیده می‌شود. تلفظ صحیح کلمات، استفاده از موسیقی، کلام، انیمیشن، و ویدئو برای تشریح مفاهیم نوشتاری در کتابهای الکترونیکی به ویژه کتابهای کودکان از اهمیت بسزایی برخوردار است. محیط وب علاوه بر اینکه امکان افزودن اطلاعات چند رسانه‌ای را به قالبهای مختلف می‌دهد، محدودیت اشغال فضای زیاد از حافظه را در دیسک‌های فشرده ندارد.

پ. امکانات جستجوی اطلاعات.
از طریق دیجیتالی کردن متن یک کتاب، می‌توان امکانات جستجوی مختلفی را برای کاوش یک یا چند کلیدواژه در متن کامل کتاب و یا در فصل و صفحه‌ای مشخص پیش‌بینی کرد. اگر چه، تنها نمایه چاپی در انتهای کتاب برای دسترسی به موضوعات مورد نظر بسیار ارزشمند است، ولی تهیه نمایه مناسب و کارآمد نیاز به صرف هزینه از سوی ناشر و بهره‌گیری از نمایه‌سازان متخصص و حرفه‌ای دارد. ناشران می‌توانند از یک برنامه جستجو که از خصوصیات و امکانات کاوش مناسب برخوردار باشد، به عنوان ابزار جایگزین نمایه کتاب برای جستجوی اطلاعات در کتابهای الکترونیکی استفاده کنند.

ت. انعطاف‌پذیری بیشتر برای اصلاح و یا انتشار ویرایش جدید.
محیط وب به ناشران و نویسندگان امکان می‌دهد تا به سرعت، حتی چند هفته پس از انتشار یک کتاب به اصلاح یا انتشار ویرایشهای جدید اثر مورد نظر بپردازند. انجام چنین فرایندی در محیط الکترونیکی بسیار سریع و کم هزینه است، زیرا در بیشتر مواقع بخش کمی از کتاب بازنگری می‌شود. این در حالی است که در کتابهای چاپی باید حتی برای اصلاح یک صفحه، همه کتاب را مجدداً به چاپ رساند که خود هزینه زیادی برای ناشر در پی ‌دارد یکی دیگر از ارزشهای افزوده محیط وب برای نشر کتاب، ارائه ویرایش جدیدی از یک کتاب قبل از انتشار نسخه چاپی و توزیع آن در بازار نشر است. در واقع، از آنجایی که فرایند چاپ، آماده‌سازی، و توزیع کتابهای چاپی بسیار زمانبر است، از طریق قرار دادن نسخه‌ای از کتاب در محیط وب می‌توان به سرعت ویرایش جدید را در دسترس خوانندگان مشتاق قرار داد.

منبع

+ نوشته شده در  91/05/09ساعت 10:51  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

نمایشگاه آثار نقاشی

نمایشگاهی از آثار نقاشی هنرمندان عضو کتابخانه ی عمومی شهرستان بشرویه از تاریخ پانزدهم اسفندماه تا بیست و یکم اسفندماه در محل کتابخانه ی عمومی دایر شد.در این نمایشگاه صد و پنجاه اثر نقاشی شرکت کنندگان در سه دوره ی جشنواره ی نقاشی اداره ی کتابخانه های عمومی شهرستان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.در طول سال جاری و به مناسبت هفته ی دولت ، هفته ی کتاب و دهه ی فجر سه دوره ی جشنواره ی نقاشی در کتابخانه های شهرستان برگزار شد که در این برنامه ها بیش از ششصد نفر شرکت کردند و در این نمایشگاه نیمی از آثار منتخب به نمایش گذاشته شد و بقیه ی آثار در نمایشگاهی با همین موضوع در فروردین ماه سال 1391 به نمایش گذاشته خواهد شد.

+ نوشته شده در  90/12/25ساعت 8:39  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

برگزاری جشنوازه سبزه آرایی در کتابخانه عمومی ملا عبدالله بشرویه

 


همزمان فرارسیدن سال جدید جشنواره سبزه آرایی از تاریخ 20/12/90در محل کتابخانه عمومی بشرویه برگزار گردید در این جشنواره  انواع سبزه های ابتکاری  کودکان نوجوانان و همچنین ابتکارات تخم مرغهای رنگی سفره هفت سین از  دانش آموزان راهنمایی دخترانه حضرت نرجس  در معرض دید علاقه مندان قرارگرفت این جشنواره با  هدف جذب بیشتر کودکان ونوجوانان به کتاب و آشنایی آنها با محیط و فضای کتابخانه است در حاشیه این جشنواره از طرف کانون ادبی اداره کتابخانه های عمومی طرح بهترین دلنوشته در خصوص جشنواره سبزه ها و سفره های هفت سین نیز اجرا  شد و در پایان نیز به 10 نفر از برگزیدگان  و دل نوشته های  شرکت گنندگان جوایزنفیسی اهدا گردید.

+ نوشته شده در  90/12/25ساعت 8:6  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

برگزيدگان مسابقات کتابخواني اينترنتي مهرماه


برگزيدگان مسابقات کتابخواني اينترنتي مهرماه به شرح ذيل مي باشد:

محمد ملکيان/در محضر بهجت

جواد گلي / علي ابن موسي الرضا

بهزاد مقيميان / علي ابن موسي الرضا

مصطفي مراديان / من و کتاب

مجتبي کاظم زاده / من و کتاب

مجيد ظفريان / من و کتاب

حکيمه روايتي / سه ديدار


+ نوشته شده در  90/08/17ساعت 16:17  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

سخنان بزرگان درباره ي کتاب


ابوالحسن علی بن حسین مسعودی، صاحب کتاب معروف مروج الذهب درباره کتاب، چنین می گوید:

«چه همدم و یار خوبی است کتاب! اگر خواهی، لطایف آن سرگرمت کند و بخنداندت و گرخواهی، مواعظ

آن، تو را اندرز دهد. کتاب، مونسی است که از نشاط تو نشاط گیرد و با خفتن تو بخوابد و جز آن چه تو

خواهی نگوید. همسایه ای نکوکارتر، معاشری منصف تر، رفیقی مطیع تر، معلمی پرمایه تر، یاری لایق تر

و امین تر و سودمندتر و نکوخصال تر و سرگرم کننده تر از آن نیابی. اگر بدونظر کنی، تو را بهره دهد، فهمت

را قوی کند و علمت را بیفزاید».

+ نوشته شده در  90/07/04ساعت 16:1  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

مرجع دانلود کتاب الکترونيکي

 

دوستان عزيز سلام.پيشاپيش عيد سعيد فطر را به شما تبريک مي گويم.طاعات و عباداتتون قبول حق.

امروز مي خواهم يه سايت خوب براي دانلود کتاب معرفي کنم:

سايت پارس بوک يکي از بزرگترين سايت هاي مرجع دانلود کتاب مي باشد.در اين سايت هر روز يک کتاب جديد

براي دانلود معرفي مي گردد.هم چنين امکان ارسال درخواست براي کتاب هاي مختلف وجود دارد.عدم وجود

پسورد بر روي فايل ها باعث راحتي کار بازديد کنندگان و رضايت آنان مي شود.حدود 180 کتاب صوتي نيز براي

دانلود وجود دارد...

براي ورود به سايت پارس بوک روي لينک زير کليک نماييد:

http://www.parsbook.org/


+ نوشته شده در  90/06/08ساعت 14:48  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

يادداشتي بر کتاب "شما که غريبه نيستيد"


"شما که غريبه نيستيد اثر بي نظير هوشنگ مرادي کرماني تحفه اي است به پيشگاه هر ذهن کاوشگري که

بخواهد دقايقي را در سيرچ با مردماني از جنس آفتاب وبا قلب هايي از جنس بلور بگذراند يا به عبارتي بهتر به

قول نويسنده " هديه به پيشگاه کساني که تاثير مي پذيرند."

کتاب را بارها مي خوانم و هر بار در ميان قهقهه ي "هوشو کوچولو" ، اندوهي سترگ به چشم مي خورد : "غم

پسر کاظم ديوونه بودن" ، " نداشتن مادر " ، از دست دادن آغ بابا و ننه بابا" و ... غم هايي که باعث شدند به

هنر روي بياورد تا بتواند درد هايش را در لباس هنر به تصوير کشد.اما او مردانه ايستاده است چرا که معتقد

است: "کوه با نخستين سنگ ها آغاز مي شود و انسان با نخستين درد !"

در دنياي کودکانه اش گاه چنان غرق مي شود که غم هاي نا تمامش را از ياد مي برد و تنها برايش "خراب

شدن لانه ي درخت زردآلوي زندريشي" مهم مي شود.گاه نيز تنها آرزويش " داشتن کيف مدرسه " ، "رفتن به

سينما" و "خواندن کتاب" مي شود و تنها افتخارش " کيف چمداني هديه ي آغ بابا " !

شما که غريبه نيستيد لحن بي نهايت ساده و دلي نشيني دارد زيرا که آن چه از دل برآيد لاجرم بر دل

نشيند.گاه در لا به لاي صفحات کتاب زمان را از ياد مي برم و زماني که به خود مي آيم ساعت ها گذشته

است. اين کتاب ارمغان روز هاي پختگي و کمال نويسنده است و يادي است که او از گذشته ي خويش

کرده،باشد که عبرت همگان گردد. 

+ نوشته شده در  90/06/06ساعت 15:23  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

دومين جلسه انجمن كتابخانه ي ارسك

دومين جلسه انجمن كتابخانه ارسك در سال جاري برگزار شد.

 

دومين جلسه انجمن كتابخانه عمومي امام جعفر صادق (ص) ارسك در سال جاري برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه بخشدار ارسك با اشاره به پايان دوره اجاره ساختمان كتابخانه، به انتقال كتابخانه به ساختمان شهرداري با كمك بخشداري و شوراي شهر اشاره كرد و اظهار داشت: نياز به ساخت ساختمان كتابخانه بسيار ضروري و اجتناب‌ناپذير است.

محمدرضا وكيل‌زاده همت خيرين را در اين زمينه چاره‌ساز دانست و گفت: نيت خير خيران شهر مي‌تواند زمينه‌ساز ايجاد كتابخانه‌اي استاندارد و خوب براي شهر باشد.

در ادامه اين جلسه شوراي شهر ارسك خريد يك دستگاه تلفن براي كتابخانه را متقبل شد و هزينه‌هاي جابجايي كتابخانه نيز از سوي شورا تقبل شد.

شايان ذكر است كتابخانه عمومي امام جعفر صادق(ع) ارسك در دهه فجر سال 1387 آغاز به كار كرد و در حال حاضر بيش از 600 نفر عضو فعال دارد.

+ نوشته شده در  90/04/27ساعت 17:35  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

كتابدار هم رسالتي دارد...

خط نوشته اي از يك كتابدار كتابدار هم رسالتي دارد

محمود كاظم زاده -مسئول اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان بشرويه

بعد از ظهر كتابخانه هاي عمومي در پاييز معمولاً شلوغتر است و اعضاي كتابخانه بعد از كار روزانه صبحگاهي و استراحت نيم روز براي مطالعه و امانت كتابهاي مد نظرخود به كتابخانه مراجعه مي كنند. امروز نيز به همين ترتيب با نزديك شدن به ساعات عصر به مرور بر تعداد مراجعين افزوده مي شد و هر كدام با سؤال و مطلبي براي گرفتن كتابش مراجعه مي كرد.

« هر خواننده اي كتابش » [1]. من هم به فراخور موضوع كتاب يا كتابهايي به آنها ارائه مي كردم وبراي جستجوي بيشتر آنان را به برگه دانهاي عنوان يا موضوعي كتابخانه راهنمايي مي كردم.

در اين اثنا چند تن از اعضاء محصل كتابخانه بعد از درس و تحصيل صبحگاهي براي مطالعه و تحقيق و پژوهشي در خصوص مطالب درسي ارايه شده در كلاس وارد كتابخانه شده بودند و در چند نوبت با سؤال و موضوع مشابهي كتاب يا كتابهايي درخواست مي كردند.

« تحقيق كنيد چرا سقوط و زوال حكومت كمونيستي شوروي براي گروهي از دانشمندان و صاحبان علم و انديشه قابل پيش بيني بود. »

براي اينكه آنان را در مسير درست يك تحقيق علمي قرار داده باشم با ارايه چند كليد واژه به برگه دان موضوعي راهنمايي كردم تا با برداشت و شناخت خود از موضوع به منابع مورد نظرشان برسند اما وقتي با توجه به منابع محدود كتابخانه با چند آدرس و رده كتاب مربوط به كمونيزم شوروي، تاريخ و سرگذشت هفتاد ساله آن و زندگينامه لنين و استالين مراجعه كردند از آنها در خصوص مقطع تحصيلي و درس آن روز شان پرسيدم.

دانش آموزان رشته انساني دوره متوسطه بودند. پرسيدم به نظر شما كليدي ترين مطلب دراين تحقيق براي رسيدن به منابع و كتابهاي مورد نظر تحقيق كدام است؟

به همديگر نگاهي انداختند و هر كدام مطلبي گفت: كمونيست شوروي، تاريخ روسيه، ماركسيسم... گفتم در طول عمر هفتاد ساله كمونيزم تا قبل از فروپاشي بسياري از دانشمندان و بزرگان علمي جهان درست يا نادرست در خصوص وضعيت و آينده اين مكتب ايده ها و نظرياتي ارايه كرده اند. اما در اين ميان مي­توان يكي از بزرگترين صاحبان انديشه علمي و ديني در جهان مصمم و مطمئن به زوال و پايان عمر كمونيزم اشاره كرد. او با روح بزرگ و انديشه متعالي و آسماني خود نه تنها آينده وزوال كمونيزم كه تاريخ قرن
بيستم و عظمت و استقلال و اقتدار دوباره ايران و اسلام را رقم زد.

به همديگر نگاهي انداختند و منتظر ارايه كتابي در اثبات اين مدعا شدند.

اتفاقاً تمامي بيست و سه سبز رنگ كتاب مورد نظر در قفسه روبرو قرار گرفته بود. در حاليكه كتاب مورد نظر را پيدا مي كردم از سال تولدشان پرسيدم. سال68، شهريور69، پاييز67، خرداد68، گفتم: همان زماني است كه مسئوليت شناختن او براي ما تازه آغاز شد اگر او « با دلي آرام و روحي مطمئن و ضميري روشن»[2] به ملكوت اعلي پركشيد يقين داشت كه كساني كه بعد از او خواهند آمد ادامه  دهنده شايسته اي در راه او خواهند بود. او كه زوال و نابودي حكومت بي بنياد كمونيزم و ايده مادي ماركس برايش مدتها قبل از وقوع مسلم شده بود و در نهايت شجاعت و زماني كه هيچ كس جرأت به زبان آوردن اين چنين حرفي را نداشت به گورباچف نوشت: «براي همه روشن است كه از اين پس كمونيزم را بايد در موزه هاي تاريخ سياسي جهان جستجو كرد.» [3] و او را در رهايي از گرداب
خانمانسوز كمونيزم از موضع عزت و اقتدار به اسلام دعوت مي كند.« اكنون بعد از ذكر اين مسايل و مقدمات از شما مي خواهم درباره اسلام به صورت جدي تحقيق و تفحص كنيد و اين نه به خاطر نياز اسلام و مسلمين به شما كه به جهت ارزشهاي والا و جهانشمول اسلام است.»[4] كتاب را از من گرفتند و چون نگيني آن را در برگرفتند.

ساعتي بعد همه در حالي كه جواب سؤال تحقيق خود را دريافت كرده بودند با ياددشتهايي كه در پايان همه نام كتاب سبز رنگ به عنوان منبع ذكر شده بود كتابخانه را ترك كردند.
روز پايان يافته بود و كتابخانه خلوت. مشغول مرتب كردن كتابها در قفسه ها بودم؛ به كتاب سبز رنگ رسيدم آنرا در كنار ديگر كتابهاي سبز قرار دادم. مجموعه سبزي كه دنيايي از كلام گهربار و ارزشمند را درخود جمع كرده بودند.

خوشحال بودم از اينكه واسطه اي شده بودم تا اينكه گوشه اي از بزرگي و عظمت روح و انديشه بنيانگذار جمهوري اسلامي بر چند نفر از فرزندان او روشن شده بود و به اين فكر مي كردم كه راستي كتابداري هم نوعي تعلم است و كتابدار هم رسالتي دارد.

لينك خبر در پرتال نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور

 

+ نوشته شده در  90/04/27ساعت 17:34  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

جلسه شوراي جوان بشرويه در كتابخانه ملاعبدالله

جلسه شوراي جوان شهرستان بشرويه در كتابخانه ملاعبدا...بشروي برگزار شد.

 

جلسه شوراي جوان فرمانداري بشرويه با موضوع برنامه‌ريزي براي روز ولادت حضرت علي‌اكبر(ع) و روز جوان با حضور اعضاي فعال كتابخانه در محل اين كتابخانه برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه ساماني، مشاور جوان فرماندار و مسئول شوراي جوان شهرستان، با اشاره به لزوم استفاده از ظرفيت‌هاي شهرستان، كتابخانه را بهترين مكان براي استفاده از ظرفيت‌هاي اعضاي جوان دانست و گفت: اوقات فراغت تحصيلي يكي از دغدغه‌هايي است كه همواره موجود بوده است و كتابخانه بستر مناسبي براي غني شدن و استفاده پربار از آن است.

در ادامه اين جلسه هر يك از اعضاي شورا به بيان نقطه‌نظرات خود و ارائه پيشنهادات براي هر چه بهتر برگزار شدن برنامه‌هاي هفته جوان و سالروز ميلاد حضرت علي اكبر(ع) پرداختند.

برگزاري مسابقه پيامك و وبلاگ‌نويسي با مسئوليت كتابخانه عمومي، تهيه بروشور و جزوه و برگزاري اردوي يك روزه از جمله اين برنامه‌ها بود.

در ادامه طرح ايجاد ارتش سايبري شهرستان بشرويه توسط عضو كتابخانه ملاعبدا...بشروي و تصويب آن جهت ارائه به مسئولان و پيگيري اجرايي شدن آن نيز در جلسه مطرح و مورد استقبال اعضاي شورا قرار گرفت.

+ نوشته شده در  90/04/27ساعت 17:31  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

جايگاه رزق انسان در هستي

گذري بر کتاب جايگاه رزق انسان در هستي نوشته ي اصغر طاهر زاده

رزق حقيقي و غير حقيقي

دو نوع بينش باطل از ثروت وجود دارد:فقيري که فکر مي کند به نفعش بوده بيش تر داشته باشد و ديگري ، ثروتمندي که فکرمي کند پول و دارايي اش براي او کمال وبزرگي مي آورد. براي اصلاح اين افکار غلط خدا ونددر قرآن کريم آيات 15تا 18سوره فجر مي مايد:وقتي پروردگار بخواهد انسان را امتحان کند دو نوع برخورد با او دارد : يا او را با ثروت محترم مي دارد و يا او را با محدود کردن ثروت امتحان مي کند.با توجه به گفته ي امام باقر (ع) در مي يابيم حضور در دنيايي که سراسر امتحان است ، فرصتي است براي تقويت عبوديت و نه حرص و طمع براي دستيابي به رزقي که حق ما نبوده و چيزي بيش از رزق حقيقي است.با توجه به آيات قرآن کريم که مي فرمايد:چون نگاهتان به فقر و ثروت غلط است ، ثروت را در مسير صحيح که اکرام ايتام و مساکين است ، صرف نمي کنيد ؛ روش اصلي و باطني ثروت و مصرف آن در دنياي مادون را درمي يابيم.چنانکه پيامبر مي فرمايند : انسان به جهت گناه ، از رزقي که بنا بود به او برسد محروم مي شود.پس متوجه مي شويم که خود انسان نيز در برخورداري يا برخوردار نشدن از رزق دست دارد و در صورت ارتکاب گناه خداوند او را اسير التماس مي کند.

جايگاه اعتماد به سخنان ائمه معصومين در رزق

با توجه به مضمون اين بخش در مي يابيم که تفکر و افراد متفکر در فرهنگ اهل بيت جايگاه اساسي دارند و مردم سطحي نگر که همه ي همت خود را در طلب رزق صرف مي کنند هيچ گاه مضمون سخنان اهل بيت را در نمي يابند چرا که فرهنگ اهل بيت طالب حکمت است .در بخش "رزق هر کس به وقتش مي رسد " ص 51 ، نکته اي اساسي از حالات انسان ها بيان مي شود که چگونه در حين نياز،ملتمس و زبون شده و در هنگام ثروتمندي ، جفا و ظلم به فقيران را پيشه مي سازندکه به همين مبنا حضرت علي (ع) مي فرمايند :"چه زشت است خواري هنگام نياز و جفا هنگام غنا" در بخش  " رهنمودي بزرگ و چاره ساز " ص 62 نکته اي بيان مي شود و مضمون آن ، اين چنين است که خداوند براساس علم الهي (ذکر حکيم ) روزي هر شخص را تعيين نموده و با توجه به گفته ي امام علي (ع) در مي يابيم که هيچ کس به خاطر سادگي يا زرنگي از روزي کم تر يا بيش تر برخوردار نخواهد بود.   

رزق فرداي نيامده

امام علي (ع) مي فرمايند : " روزي تو ، تو را طلب مي کند.خود را نسبت به طلب آن به زحمت نينداز ." با توجه به مضمون اين سخن مي توان گفت که حرص و طمع براي رزق بيشتر ، نه تنها ما را از بندگي پروردگار باز مي دارد بلکه نتيجه اي جز اسير رزق دنيوي شدن از آن حاصل نخواهد گشت . صدقه و استغفار ، دو عامل مهم ريزش رزق در زندگي انسان است. گناه ، رزق را از دسترس انسان دور کرده و صدقه رزق را نازل مي کند . خوف از رزق فردايي که هنوز نيامده است ، عامل ديگري است که او را از بندگي خداوند خداوند باز مي داردو نفس او را دچار سردرگمي کرده و او را از "امروز" خود غافل مي کند . اين خوف بي جهت است چرا که روزي انسان ها ، در هر روز نازل شده و همان براي او کافي است.

مقررات حکيمانه ، بستر تعالي انسان ها

دويدن به دنبال دنيا و امور دنيوي ، در حقيقت دويدن به دنبال رزقي است که مطلوب انسان است و اين طلب او را با مرگ رو به رو کرده و در آخر ، مرگ او را از اين دنيا خارج مي کند.پس هر کس در طلب مال دنيا باشد تا از مرگ بگريزد؛در واقع به مرگ نزديک و نزديک تر مي شود.به راستي که هر کس در پي آخرت باشد روزي او در دست دنياست و به او مي رسد. علت بدرزقي انسان ، افراط در طلب رزق است چرا که با خلق هر انسان رزق او نيز آفريده شده است.احساس مالکيت بر زينت هاي زمين که براي امتحان انسان آفريده شده ، امري است نادرست.چرا که تنها زينت حقيقي انسان ، عقيده ي صحيح ، اخلاق کريمه و اعمال صالح اوست.بايد که در طلب رزق ميانه رو باشيم و براساس مقررات الهي برنامه ي کسب رزق را به پيش بريم ؛ چرا که رزق بيشتر ما را به سختي نفس و تنگ دستي دروني مبتلا مي سازد.

زندگي ماوراي وسعت و تنگي رزق

براي رسيدن به مقصد عالي انسان که همان شايستگي براي قرب الهي است چند نکته ضرورت دارد که مهم ترين آن يافتن شخصيتي يگانه و دوري از شخصيتي چند گوشه و فاجر است.دوري از شخصيت شيطاني و حفظ تعادل براي ارتباط با خداي يگانه بسيار موثر واقع مي شود.جلوگيري از بخل و در مقابل بي پروايي در بخشش نوعي تعادل توحيدي در شخصيت انسان ايجاد مي کند و به وي قدرت مديريت اقتصادي طبق دستورات اسلام مي بخشد."قناعت" در دستورات دين ، قناعت در بندگي و امور اقتصادي است.با توجه به گفته ي پيامبر اکرم (ص) در مي يابيم که اگر خداوند بنده اي را در حد کفاف وي رزق دهد ، او مورد محبت پروردگار واقع شده است. بنا بر سفارش حضرت هر کس بيش از حد کفاف داشته باشد،به آن مسئول خواهد بود.

"اجمال در طلب رزق" را با تکيه بر دو سخن از امام علي (ع) و امام صادق (ع) در مي يابيم . چرا که با دريده شدن حرص رزق و روي برگرداندن از آن و قناعت به رزق حقيقي ، دريچه ي قلب انسان رو به معرفت و بينشي عميق گشوده مي شود . با توجه به اينکه اصل زندگي ابديت و قيامت است ؛حرص ورزي در رزق ما را از عمر محدود خود غافل کرده و ابديت را به تباهي مي کشاند.از سخنان پيامبر اکرم (ص) در مي يابيم که کسب حلالي که انسان را به غضب خداوند دچار مي کند و مقصر اصلي تنها نفس انسان و فخر هلاکت بار اوست.

"انفاق " در اسلام براساس "عفو" صورت مي گيرد.عفو به معناي وسط است.يعني بايد که مومنان در انفاق ، زياده روي يا کند روي نکنند و جانب وسط را رعايت نمايند چرا که پيامبر اکرم (ص) مي فرمايند: " ضمانت مي کنم کسي را که ميانه روي پيشه کند،او را فقير نگردانم."     

نويسنده : سرکار خانم فاطمه سادات طاجاني سوم راهنمايي

+ نوشته شده در  90/04/18ساعت 16:20  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

برگزيدگان مسابقات كتابخواني خردادماه 90

کتاب                               نام            نام خانوادگي                استان          شهرستان
حقیقت بوف کور زهرا  آهنی خراسان جنوبی     بيرجند
حقیقت بوف کور فرزانه  سعادتی خراسان جنوبی فردوس
حقیقت بوف کور فائزه  نجاریان کاخکی خراسان جنوبی بيرجند
روابط سالم در خانواده سمانه  بودشی  خراسان جنوبی بيرجند
روابط سالم در خانواده رضا نامور خراسان جنوبی بشرويه
روابط متکامل زن و مرد محمدرضا لطیفی خراسان جنوبی بيرجند
روابط متکامل زن و مرد ملیحه  جنت آبادی  خراسان جنوبی سربيشه
زن در تاریخ و اندیشه اسلامی ناهيد احمدي خراسان جنوبی بشرويه
زن در تاریخ و اندیشه اسلامی متين حداديان خراسان جنوبی بشرويه
عزت نفس سالم فاطمه امیری خراسان جنوبی خوسف
علی(ع) و شهر بی آرمان فائزه  اسماعیلی خراسان جنوبی سربيشه

+ نوشته شده در  90/04/15ساعت 9:51  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

دانلود کتاب گلستان سعدی

    یکی از کتبی که از ميراث ماندگار ادب ايران زمين و از شاهكارهاي شيخ اجل سعدی شيرازي می باشد ،  گلستان عرصه شعر و ادب پارسی است.

  در اين وبلاگ مي توانيد شاهكار بينظير ادب پارسي را براي استفاده,در گوشي همراه خود داشته باشيد .برای دانلود این کتاب روی آیکون زیر کلیک کنید.

 دانلود کتاب

+ نوشته شده در  90/04/10ساعت 9:52  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

تجلیل از عضو کتابخانه ی عمومی بشرویه

  مراسم تجلیل از مادران عضو کتابخانه عمومی بشرویه با حضور جمعی از مسئولان در کتابخانه ملاعبدالله بشروی این شهر برگزار شد.

    مسئول کمیسیون امور بانوان فرمانداری بشرویه در این مراسم با اشاره به شان و جیگاه مقام مادر در جامعه گفت : مادران در جامعه اسلامی نقش به سزایی در پیشبرد اهداف اسلامی دارند.

    طوبی غنچه درباره اهمیت کتاب و کتابخوانی افزود : مادری که در خانواده با درک اهمیت تربیت و تعلیم کودکان به کتابخوانی می پردازد و حضور فعال در کتابخانه ها دارد از اجر و ثواب دنیوی و اخروی بهره مند می شود.

    وی حضور گسترده و عضویت بانوان بشرویه در کتابخانه ها و فعالیت در امور فرهنگی را باعث رشد و توسعه ی شهرستان به ویژه در مباحث فرهنگی داشت.در ادامه مراسم بیش از ۶۰ نفر از مادران عضو کتابخانه عمومی بشرویه در مسابقه کتبی با موضوع " مطالعه و حضور در کتابخانه را دوست دارم چون..." شرکت کردند.

   در این مسابقه صدیقه جهانیان ُ سکینه اکبرزاده ُ خدیجه زارعی و مرضیه ظفریان عناوین برتر را به خود اختصاص دادند و مورد تجلیل قرار گرفتند.

    در این مراسم از « خدیجه قریشی » به عنوان مسن ترین مادر کتابخوان شهرستان به  صورت ویژه و از مادران فعال عضو کتابخانه ملاعبدلله بشروی تقدیر شد.

 

+ نوشته شده در  90/03/28ساعت 22:1  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

مسابقه کتابخوانی اردیبهشت

 نتیجه مسابقات کتابخوانی کتابخانه های عمومی کشور که به صورت ماهانه و اینترنتی برگزار می شود در اردیبهشت ماه امسال هم ادامه پیدا کرد و در این ماه سه نفر از استان خراسان جنوبی برگزیده شدند که هر سه نفر خوشبختانه از شهرستان بشرویه بودند

۱. خانم فاطمه روحبخش             از کتاب روزهای زندگانی حضرت زهرا(س)

۲. امیرعلی سبحانی                  از کتاب زندگی حضرت زهرا(س)

۳.علیرضا قاسمیان                     از کتاب اسلام و مقتضیات زمان

                                           

+ نوشته شده در  90/03/11ساعت 18:1  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

از نويسنده برتر كشوري در دبيرستان امام رضا(ع) بشرويه تقدير شد.

دانش‌آموز برتر كشوري در بخش نويسندگي و دل‌نوشته با موضوع محرم و اربعين، طي مراسمي در صبحگاه دبيرستان امام رضا (ع) بشرويه مورد تقدير قرار گرفت.

اين مراسم صبح امروز با حضور مسئولان اداره كتابخانه‌هاي عمومي بشرويه در محل صبحگاه مدرسه امام رضا (ع) برگزار شد و طي اين مراسم از محمد عسگري، نفر برگزيده مسابقات نويسندگي نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور با اهداي كتاب ، كارت هديه و لوح يادبود تقدير شد.

درابتداي اين مراسم، خاكي‌نژاد، مسئول دبيرستان، با تقدير و تشكر از حركت خوب و ارزنده اداره كتابخانه‌ها با حضور در مدارس و تقدير از برگزيدگان، اين حركت را باعث ايجاد انگيزه و شور و اشتياق در دانش‌آموزان در جهت بروز خلاقيت و استعدادهاي خود دانست.

كاظم‌زاده، سرپرست اداره كتابخانه‌هاي عمومي بشرويه، نيز در اين مراسم حركت در جهت ارتقاي مطالعه مفيد را هدف اصلي كتابخانه‌هاي عمومي دانست كه در اين راستا ماهانه برنامه‌ها و مسابقات فوق برنامه‌اي در كتابخانه‌ها براي اعضا برگزار مي شود.

محمد عسگري با اثر ناقوس در مسابقات كشوري نويسندگي موفق به كسب مقام پنجم شده بود.

 

+ نوشته شده در  90/03/08ساعت 10:15  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

تجليل از دانش اموزان برگزيده ي دبستان شهيد مفتحدانش‌آموزان برگزيده مسابقات فرهنگي كتابخانه‌هاي عمومي طي مراسمي در محل مدرسه شهيد مفتح شهرستان تجليل شدند.

 

مراسم تجليل و تقدير از برگزيدگان مسابقه نقاشي از مدرسه شهيد مفتح بشرويه، صبح امروز در حضور دانش‌آموزان مدرسه، معلمان و كارشناسان فرهنگي اداره آموزش و پرورش شهرستان برگزار شد.

سرپرست اداره كتابخانه‌هاي عمومي بشرويه در ابتداي اين مراسم با تقدير از معلمان و دانش‌آموزان‌ به علت حضور و شركت در برنامه‌هاي فرهنگي اداره كتابخانه‌ها، اظهار داشت: در حال حاضر در كتابخانه‌هاي عمومي سطح شهرستان، فعاليت‌هاي ويژه‌اي براي اعضا در حال انجام است كه همين حضور در جمع شما دانش‌آموزان نتيجه برگزاري يكي از اين فعاليت‌هاي فرهنگي است.

محمود كاظم‌زاده يادآور شد: ارتباط بين مدارس و كتابخانه‌ها بايد روز‌به‌روز بيشتر شود و به همين خاطر در جمع شما حاضر شديم تا اين ارتباط يك‌طرفه نباشد و از نظريات و پيشنهادات شما و معلمان مدرسه نيز در جهت پيشبرد اهداف فرهنگي كتابخانه استفاده كنيم.

در ادامه مراسم مسئول روابط عمومي اداره آموزش و پرورش بشرويه به ضرورت ايجاد انگيزه و اشتياق دانش‌آموزان براي حضور در محيط كتابخانه‌ها اشاره كرد و گفت: اين حركت و حضور در جمع دانش‌آموزان كار بسيار جالبي است كه مي‌تواند در تمامي مدارس ادامه داشته باشد.

عليرضا شفيعي، بشرويه را از نظر علمي و فرهنگي در استان و كشور داراي جايگاه ويژه‌اي دانست كه نمونه‌هاي آن در برگزيدگان استاني اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان نيز به خوبي ديده مي‌شود.

در ارائه اين مراسم از سه نفر از برگزيدگان مسابقات فرهنگي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي استان در مدرسه شهيد مفتح به نام‌‌هاي اميرحسين رضايي، سجاد سردار و محسن شاكري با اهداي لوح تقدير و سكه و كتاب تقدير شد.

+ نوشته شده در  90/02/29ساعت 8:1  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

«بصائر الدرجات في علوم آل‌محمد (ص)»

اثري كه به توصيه رهبرانقلاب ترجمه وعرضه شد

كتاب «بصائر الدرجات في علوم آل‌محمد (ص)» با توجه به توصيه مقام معظم رهبري به طلاب حوزه، ترجمه و روانه بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب شد.

كتاب ارزشمند «بصائر الدرجات في علوم آل‌محمد (ص)» از مهمترين و معروف‌ترين منابع كهن حديثي شيعه در باب علوم اهل بيت (ع) است كه از جمله آثار فقيه جامع و محدث بزرگ شيعه «محمدبن‌حسن صفار قمي» به شمار مي‌رود، وي يكي از اصحاب امام حسن عسگري (ع) و نيز استاد بسياري از محدثين بزرگ است. كتاب «بصائر الدرجات في علوم آل‌محمد (ص)» براي نخستين بار و بنا به بيانات مقام معظم رهبري حضرت آيت‌الله ‌العظمي خامنه‌اي در جمع طلاب حوزه علميه قم در مورخ (۸۹.۰۷.۲۹) توسط عليرضا زكي‌زاده زماني ترجمه، تصحيح و تعليق و از سوي انتشارات وثوق روانه بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب، شده است. ترجمه اين كتاب براي نخستين بار داراي امتيازاتي از جمله «اعراب‌گذاري كامل متن عربي و جداسازي سند حديث از متن حديث جهت سهولت تشخيص»، «ترجمه روان فارسي و استفاده از كلمات و معادل‌هاي شيوا» و «تصحيح كتاب با استفاده از ۶ نسخه معتبر خطي و مقابله با كتب معتبر شيعه» است.

اين كتاب كه در دو جلد و ۲۰۰۰هزار صفحه منتشر شده است با قيمت ۲۷۵۰۰تومان به علاقه‌‌‌مندان كتب حديثي ارائه مي‌شود.

+ نوشته شده در  90/02/25ساعت 13:27  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

تقدير از دانش آموز مدرسه امام محمد باقر(ع)

800x600

                                           

با حضور در مدرسه ابتدايي امام محمد باقر(ع) از دانش‌آموز برگزيده كتابخواني اداره كتابخانه ‌هاي عمومي بشرويه تقدير شد.

اين مراسم در روز چهارشنيه 14/2/1390 در صبحگاه دانش‌آموزان مدرسه امام محمد باقر(ع) و با حضور مسئولان اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان و معلمان مدرسه برگزار و از خانم مريم  نظرزاده به عنوان برگزيده مسابقات فرهنگي، تقدير و تجليل شد.

در اين مراسم خانم مريم كياني به نمايندگي از اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان دقايقي براي دانش آموزان صحبت كرد.

وي همكاري دانش آموزان در فعاليتهاي فرهنگي را براي پيشرفت علمي و درسي مفيد دانست.

+ نوشته شده در  90/02/14ساعت 18:31  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

تجليل از دانش آموزان برتر راهنمايي محمدي

در ادامه حضور مسئولان اداره كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان بشرويه در مدارس و برگزاري جلسات مشترك همكاري و همياري مدارس و كتابخانه، اين‌بار مدرسه راهنمايي پسرانه شهيد مهدي محمدي شهرستان بشرويه پذيراي حضور اداره كتابخانه‌هاي عمومي در جمع دانش‌آموزان و معلمان بود.

در اين مراسم سرپرست اداره كتابخانه‌هاي شهرستان، بر ضرورت همكاري مدارس و كتابخانه‌ها براي ارتقاء فرهنگ مطالعه و هدفمندي كتابخواني تأكيد كرد.

در ادامه اين برنامه جلسه مشترك با معلمان مدرسه برگزار شد و در پايان از اميرحسين رضايي به عنوان برگزيده مسابقات فرهنگي تقدير شد.

+ نوشته شده در  90/02/12ساعت 18:43  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

يادداشتي بر کتاب کلبه ي عمو تم

کلبه ي عمو تم پيش از آن که تراژدي غم انگيزي باشد تلنگري است بر وجدان بشر.آن جا که به انسان به چشم کالا مي نگرند آن جايي که کشيشان به ظاهر خداپرست اما در باطن شيطان پرست با اشراف پست فطرت هم آواز مي شوند ، جايي که نغمه ي دل نشين انجيل حقيقي در ميان ناله برده هاي نگون بختي گم مي شود که تنها جرمشان پوست رنگينشان است،آيا در چنين جايي مي توان از عشق و آزادي و شور و دلدادگي سخن گفت؟هنگامي که سياستمداران به جاي آن که حافظ جان و مال آحاد مردم باشند،تنها حافظ قدرت خودشان مي شوند آيا به جز اين فجايع مي توان انتظار ديگري داشت؟نگاهي به وقايع دو قرن قبل که هنوز تجارت برده صورت رسمي داشت مي اندازم.مادري را مي بينم که تنها فرزندش را تنها به جرم زيبا بودن از دست مي دهد و نظاره گر اسيري او مي شود.زني را ميبينم که تنها به جرم پاکدامن بودن تحت وحشتناک ترين شکنجه ها قرار مي گيرد.اشک هاي بانويي را مي بينم که همسرش را براي کار در مزارع جنوب آمريکا فرستاده اند و ... .

ناگهان چشمم به برده اي سيه چرده اما بسيار نجيب و با ايمان مي افتد او مرهمي بر زخم هاي دل ساير بردگان است.عمو تم را مي گويم عموي دوست داشتني که هرچند سياه چهره بود اما قلبي روشن داشت.عمو تم قهرمان داستان زيبا اما محنت آلود کلبه ي عمو تم است.اوست که سهم زيادي در آزادي بردگان داشت.او کسي است که به نيروي ايمانش توانست جلوي لگري خشن بايستد و سرانجام جانش را در اين راه داد.اما در آخرين لحظات هم فقط به هدايت لگري کسي که ستم هاي زيادي بر او روا داشته بود،مي انديشيد!!

خانم هريت بيچر استو به خوبي توانسته زندگي اين شجاع آزاده را به رشته ي تحرير درآورد.اميد است که اين کتاب مورد توجه دوستان قرار گيرد.


+ نوشته شده در  90/02/11ساعت 13:29  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

سال جهاد اقتصادي

+ نوشته شده در  90/02/04ساعت 10:1  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  | 

طرح کتاب من

همراهی و نیازسنجی در کتابخانه‌ها همواره یکی از ارکان مهم پویایی و زنده بودن محیط کتابخانه‌ در تعامل بین اعضا و کتابخانه است. پیشرفت روزافزون علوم مکتوب و نشر، هر روزه و هر ماهه، کتاب‌هایی با محتوای جدید و تازه و در عین حال زمانبر بودن سیر معمول انتخاب، خریداری، ارسال، آماده سازی کتاب تا قرار گرفتن آن در قفسه و دسترسی مراجع، همواره یکی از مشکلاتی بود که برنامه‌های کوتاه‌مدت و درازمدت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و تمامی مدیریت‌ها و کتابخانه‌های کشور را به خود مشغول داشت. طرح کتاب من در همین راستا با رویه خلاف معمول که این بار، نیازسنجی از سوی اعضای کتابخانه‌ها انجام می‌شد در کتابخانه‌های کشور به اجرا درآمد و استقبال از این طرح در کشور، گویای موفقیت و رضایت‌مندی مراجع از سویی و بروز شدن مخازن کتابخانه‌ای خواهد شد. در این طرح ملی و ویژه با اطلاع‌رسانی بین اعضای کتابخانه‌ها، مراجعان با حضور در کتابخانه با ارائه نیاز خود در موضوعات مختلف و یا ارائه عناوین کتاب، منابع خود را در صورت عدم وجود در مخزن کتابخانه توسط سامانه طرح کتاب من که در هر کتابخانه با رمز عبور مخصوص خود به مرکز اتصال دارد به صورت مستقیم سفارش داده و مدیریت سامانه با بررسی منبع موردنظر آنرا برای کتابخانه سفارش دهنده ارسال و اعضای کتابخانه کتاب را به امانت می‌گیرند. این طرح در کتابخانه‌های عمومی استان خراسان جنوبی از ابتدای مهرماه سال جاری آغاز شده است و تا کنون استقبال خوبی از آن شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  90/01/25ساعت 9:44  توسط زهرا حسيني نژاد محبتي  |